top of page
Search
  • Writer's pictureInga Zeile

Dzemde? Dzemde!

Ilgi domāju, vai šo rakstīt. Kaut kāpēc šķiet, ka runāt par sievietes reproduktīvo veselību ir kaut kā nepareizi. Īpaši, ja tev kaut kas nav kārtībā. Mamma teica, ka par slimībām nerunā. Sak’, pati vainīga, sak’ droši vien pārāk daudz partneru bijis. Droši vien pelnījusi. Bet kā reiz par šīm lietām ir jārunā, jo tas skar mūs, var skart mūsu māsas, meitas, draudzenes un mātes.


Mans stāsts ir CPV (HPV) stāsts. Papilomas vīruss. Pirmo reizi par tā eksistenci uzzināju kaut kad ap 18. Mana draudzene toreiz man stāstīja, ka viņas mamma viņai nopirks to dārgo vakcīnu, lai samazinātu CPV vīrusa riskus. Toreiz aizgāju pie savas ginekoloģes, un viņa man teica, ka nav jau vērts. Tas vīruss esot gandrīz visiem, ja man ir bijis sekss, tad potēties vairs nav jēgas. Mana draudzene tikmēr tāpat sapotējās.


25 gados, kad atnāca pirmā CPV skrīninga pārbaude, izrādās, ka CPV man nebija gan, bet arī potēšanās vairs ne bija aktuāla, ne arī mani ārsti uz to uzstāja (esot dārgi un nevajadzīgi). Tikmēr es biju jauna, un mana izpratne par reproduktīvo veselību beidzās pie STS, kas nozīmē, ka “if we are safe, we are safe”. Pēc 3 gadiem kārtējā CPV pārbaudē man atklāja 16. veida CPV vīrusu. Vienu no sešiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi.


Nelielai atkāpei jāsaka, ka es nepretendēju uz medicīnas bloga statusu, un apakstu lietas no savām zināšanām, ja kādam ir kādi precizējumi sakarā ar medicīnas daļu šim rakstam, laipni lūgti.


Tad nu man atklāja CPV. Ko tālāk? Ginekoloģe vienkārši pateica – nu, tagad mēs gaidām. Katru gadu gāju pie viņas uz pārbaudēm (vienkāršam ginekoloģiskām pārbaudēm, ne kolposkopiju) un gaidīju. Viens no viņas komentāriem bija – galvenais regulāri nodarboties ar seksu, tad var redzēt, ja asiņo starp mēnešreizēm – kaut kas neesot labi. Biju pārsteigta par šo arhaisko veidu diagnosticēt dzemdes kakla vēzi. Bet mums ir mācīts uzticēties ārstiem.


Šogad es citu iemeslu dēļ tomēr nomainīju savu ginekologu. Kad jaunā ārste uzzināja par CPV diagnozi, pa taisno nosūtīja mani pie onkologa. Atceros, ka tajā brīdī nošokējos, ka visi to pēkšņi uztver tik nopietni. Tas taču nekas tāds nav! Ne? Onkologs diezgan steidzīgi veica kolposkopiju (audu biopsiju), bet anatomisku iemeslu dēļ nevarēja noteikt, vai dzemdes kaklā ir izmaiņas (tajā brīdī ar CPV slimoju jau vairāk nekā 4 gadus). Viņa piedāvāja man divas opcijas, vai nu lietot zāles un izmeklējumu censties atkārtot, vai daļu dzemdes kakla, kur vēzis rodas, izgriezt. Piedāvāja opcijas, izstāstīja riskus, palīdzēja pieņemt lēmumu.


Un tad tu sēdi tāds pēc procedūras un domā. Kurš te ir lohs. Vai man vajadzēja toreiz 18 gados vairāk spiest uz to vakcīnu? Vai man vajadzēja vairāk lasīt par to, ka CPV neparādās pie STS skrīninga, un vīrieši var būt nēsātāji, un to, vai viņi ir nēsātāji, šobrīd vēl nekādi nevar noteikt? Vai man vajadzēja neticēt tam, ka dzemdes kakla vēža skrīnings ir regulāra nodarbošanās ar seksu? Daudz ko man laikam vajadzēja darīt citādāk. Bet ir, kā ir, un es nesūdzos. Jo es to lietu atrisināju, un ar mani viss būs kārtībā, bet parunājot ar savu onkoloģi (izklausās šausmīgi, ne?), es sapratu, ka daudzām citām sievietēm var arī nebūt.


Situācija ar dzemdes kakla vēža diagnosticēšanu Latvijā ir bēdīgā stāvoklī. Trešdaļa no visiem gadījumiem tiek atklāta vēža III-IV stadijā (SPKC informatīvais buklets). Esmu runājusi ar sievietēm, kuras pirmo analīzi uztaisa 40 gadu vecumā, kad jau notikušas pirmsvēža šūnu izmaiņas. Esmu runājusi ar sievietēm, kuras nekad mūžā CPV pārbaudes nav veikušas. Kuras nav saņēmušas uzaicinājumu, ar kurām ārsti par to nerunā. Esmu dzirdējusi par vīriešiem, kuri uzskata, ka viņiem STS nav, un tāpēc viņi seksa laikā var novilkt prezervatīvu un tādā veidā savai partnerei “padot” CPV, kurš viņai potenciāli izraisīs vēzi.


Mana vecmamma nomira 52 gadu vecumā no dzemdes kakla vēža. Mana vecvecmamma arī. Man šķiet, ka mana mamma tā arī īsti nekad tam nav tikusi pāri. Ja es varētu novēlēt kaut ko visām sievietēm šajā sieviešu dienā, tas būtu – būt izglītotām par savu veselību, būt proaktīvām, būt kritiskām pret uzņemto informāciju un būt stiprām. Un veselām.P.S. SPKC saka: “Atgādinām, ka šobrīd gan meitenēm (12–17 gadi) gan zēniem (12-14 gadi) ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna pret vēzi izraisošo CPV vīrusu. “ Te būs informācija par vakcīnu. Te būs arī informatīvais buklets par dzemdes kakla vēža skrīningu. Lūdzu, aizej pārbaudies un parunā par pārbaudēm ar sievietēm savā lokā.


Edit: Ja kādam no bloga nebija skaidrs, tad potēties var arī pieaugušā vecumā. Gan tie, kuriem CPV jau atklāts (lai izsargātos pret citiem veidiem), gan tiem, kam CPV nav. Informācija par vakcīnu šeit.
2,171 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


Edgars Kārklıņš
Edgars Kārklıņš
Mar 09, 2023

Paldies ka dalījies ar šo informāciju. Skolā ar bioloģiju biju uz Tu, un reizēm pašausminos cik gan jaunieši, gan pieaugušie nereti uzskata eksakto zinātņu, tai skaitā bioloģijas, anatomijas un veselības mācības pamatus par nevajadzīgiem. Reizēm saņemu arī apsmieklu par "domāšanu par muļķībām, uztaisi pāris bērnus un tam vairs nebūs laika" (tas Anglijā no īru draugiem).

Tomēr par CPV neatminos neko no skolas laika, nedz ka būtu stāstīts ka to var pārnēsāt arī vīrieši un ir iespējams potēties abiem dzimumiem.

Un šodien diemžēl izplūdušo alfabēta cilvēku propaganda ir aktuālāka par anatomijas un veselības pamatiem.


Edgars

Like
bottom of page